Leerstylteorie – feit of flater?

deur Hildegard Brummer

Wolkskooldosent: SOS

Klink die volgende vir jou bekend? “Ek is ʼn visuele leerder, ek móét die prentjie kan sién anders verstaan ek nie”, of “Ek is ʼn kinestetiese leerder, as ek moet stil sit, gaan geen inligting in my kop in nie”, of dalk “Ek is ʼn ouditiewe leerder, solank as wat ek lúister in die klas sal ek die toets kan slaag”. Vandag delf ons diep in die fassinerende onderwerp wat al ‘n geruime tyd in opvoedkundige kringe rondfladder: leerstyle. Jy het miskien al gehoor van die idee dat kinders spesifieke “style” van leer het, maar hou jou hoed vas, want onlangse navorsing suggereer dat leerstyle dalk nie so werklik is soos wat ons vroeër gedink het nie. In hierdie blog gaan ons ondersoek instel na waarom die leerstyl-teorie ontmasker is en die wonder van universele leer ontdek.

Die mite oor leerstyle

Laat ons die olifant in die klaskamer aanspreek: leerstyle is nie so wetenskaplik gefundeer soos wat ons eens gedink het nie. Alhoewel dit dalk klink asof ons leerders inligting beter verwerk deur sekere sintuie soos sig of gehoor, het studies getoon dat hierdie teorie nie oortuigende bewyse het nie. Vir jare het ons geglo aan ‘n verskeidenheid leerstyle, van visuele leerders (die kunsteliefhebbers) tot ouditiewe leerders (die karaoke-sterre) en selfs kinestetiese leerders (die “movers and shakers”). Dit het alles so logies gelyk, nè? Maar, ongelukkig kon wetenskaplike navorsing dit nie regtig ondersteun nie.

Die wetenskap daaragter

Wat sê die wetenskap hieroor? Wel, navorsers het ontdek dat ons breine komplekse en aanpasbare masjiene is wanneer dit by leer kom. Hulle beperk hulself nie tot een spesifieke “styl” nie, maar inkorporeer verskillende sintuie en strategieë gelyktydig. In werklikheid het studies getoon dat die aanbieding van inligting op verskillende maniere leer vir alle leerders kan versterk, ongeag hul sogenaamde leerstyl. Ons breine is buigsaam en kan aanpas by verskillende onderrigmetodes, en dit maak die gedagte om leerders in ‘n enkele styl te kategoriseer, effens oudmodies.

Omarm universele leer

Wat kan ons doen om ons leerders doeltreffend te ondersteun noudat ons weet leerstyle mag dalk meer ʼn mite as feit wees? Moenie bekommerd wees nie, want die konsep van universele leer kom tot ons redding. Universele leer erken dat elke kind uniek is en persoonlike voorkeure mag hê, maar beklemtoon die belangrikheid om ‘n diverse reeks onderrigmiddels te voorsien. Deur visuele hulpmiddels, gehoorelemente, praktiese aktiwiteite en samewerkingsprojekte in te sluit, kan ons alle leerders betrek en voldoen aan hul individuele behoeftes.

As ouers en onderwysers kan ons ons kreatiewe superkragte ontsluit en ons onderrigmiddels meng om dit interessant en inklusief te maak. Hier is ‘n paar eenvoudige idees om in ons opvoedkundige praktyke in te sluit:

  1. Verskeidenheid is die geur van leer: Meng jou onderrigtegnieke en voeg ‘n kombinasie van visuele hulpmiddels, besprekings, praktiese aktiwiteite en multimediabronne in. Verras daardie jong breine in jou klas of huis met ‘n ryke verskeidenheid van leerervarings.
  2. Aktiveer die sintuie: Moedig leerders aan om al hul sintuie te gebruik wanneer hulle leer. Laat hulle die onderwerp aanraak, sien, hoor, en selfs proe (wanneer toepaslik, natuurlik). Deur verskeie sintuie te betrek, kan ons herinneringswaardige leerervarings skep.
  3. Groepwerk stasies: Skep ‘n samewerkende leeromgewing waar kinders interaktief kan wees, idees bespreek en saamwerk. Om te leer van hul eweknieë en hul kennis te deel, kan ongelooflik bemagtigend en verrykend wees vir almal wat betrokke is.

Terwyl die konsep van leerstyle dalk eens ‘n magtige houvas op onderrigmetodes gehad het, is dit tyd om afskeid te neem van hierdie mite en die krag van universele leer te omhels. Ons jong leerders is in staat tot ongelooflike dinge, en deur ‘n diverse reeks onderrigmetodes te voorsien, kan ons hul volle potensiaal ontsluit. Ons moet fokus op heel-kind en heel-brein ontwikkeling en nie net op die ontwikkeling van dominansie nie. So, laat ons kreatief wees deur te eksperimenteer met verskillende onderrigmetodes om die liefde vir leer in elke kind se hart aan te steek. Onthou, wanneer dit by opvoeding kom, is die moontlikhede oneindig, en so ook die vermoëns van ons leerders om te leer en te groei.


Tags

Hildegard Brummer, Leerstyl, Leerstylteorie, SOS


Lees meer...

Storielees tuis

Storielees tuis